Skip to main content
Font Size
Font Style

Elected Officials

Elected officials info last updated on 09/26/2019, 10:40 a.m.

Find My District

For a printable brochure of elected officials and their contact information, contact our Records Department.

National Officials

White House Website

President - 4 Year Term (Next Election 2020)
Donald J. Trump (R)
The White House
1600 Pennsylvania Ave. NW
Washington, D.C. 20500
202-456-1414
Donald J. Trump White House Page
comments@whitehouse.gov
 
Vice President – 4 Year Term (Next Election 2020)
Michael R. Pence (R)
The White House
1600 Pennsylvania Ave. NW
Washington, D.C. 20500
202-456-1414
Michael R. Pence White House Page
comments@whitehouse.gov
 

United States Senate Website

United States Senator  
6 Year Term (Next Election 2022)  
Marco Rubio (R) Florida Address:
284 Russell Senate Office Building 201 S. Orange Ave., Suite 350
Washington, D.C. 20510 Orlando, FL 32801
202-224-3041 407-254-2573
Marco Rubio Website  
Email Marco Rubio  
   
United States Senator  
6 Year Term (Next Election 2024)  
Rick Scott (R) Florida Address:
B3 Russell Senate Office Building 111 N. Adams St., Suite 208
Washington, D.C. 20510 Tallahassee, FL 32301
202-224-5274 850-942-8415
Rick Scott Website  
help@rickscott.senate.gov  
   

United States House of Representatives Website

United States Representative, District 7  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Stephanie Murphy (D) Florida Address:
1710 Longworth House Office Building 225 E. Robinson St., Suite 525
Washington, D.C. 20515 Orlando, FL 32801
202-225-4035 888-205-5421
Stephanie Murphy Website  
Email Stephanie Murphy  
   
United States Representative, District 8  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Bill Posey (R) Florida Address:
2150 Rayburn House Office Building 2725 Judge Fran Jamieson Way, Building C
Washington, D.C. 20515 Melbourne, FL 32940
202-225-3671 321-632-1776
Bill Posey Website  
Email Bill Posey  
   
United States Representative, District 9  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Darren Soto (D) Florida Address:
1507 Longworth House Office Building 804 Bryan St.
Washington, D.C. 20515 Kissimmee, FL 34741
202-225-9889 407-452-1171
Darren Soto Website  
Email Darren Soto  
   
United States Representative, District 10  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Val Demings (D) Florida Address:
217 Cannon House Office Building 2295 S. Hiawassee Rd., Suite 301
Washington, D.C. 20515 Orlando, FL 32835
202-225-2176 321-388-9808
Val Demings Website  
Email Val Demings  

 

State Officials

Governor
4 Year Term (Next Election 2022)
Ron DeSantis (R)
The Capitol
400 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399
850-488-7146
Governor Website
Email the Governor
 
Lieutenant Governor
4 Year Term (Next Election 2022)
Jeanette Nuñez (R)
The Capitol
400 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399
850-488-7146
Lieutenant Governor Website
Email Lieutenant Governor
 
Secretary of State – Appointed Position
Laurel M. Lee
R.A. Gray Building
500 S. Bronough St.
Tallahassee, FL 32399
850-245-6500
Department of State Website
SecretaryofState@DOS.MyFlorida.com
 
Attorney General
4 Year Term (Next Election 2022)
Ashley Moody (R)
The Capitol, PL-01
400 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399
850-414-3300
Attorney General Website
ashley.moody@myfloridalegal.com
 
Commissioner of Agriculture
4 Year Term (Next Election 2022)
Nicole “Nikki” Fried (D)
Florida Department of Agriculture and Consumer Services, Plaza Level 10
The Capitol
400 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399
850-488-3022
Commissioner of Agriculture Website
Email Department of Agriculture
 
Commissioner of Education – Appointed Position
Richard Corcoran
Turlington Building, Suite 1514
325 W. Gaines St.
Tallahassee, FL 32399
850-245-0505
Department of Education Website
commissioner@fldoe.org
 
Chief Financial Officer
4 Year Term (Next Election 2022)
Jimmy Patronis (R)
The Capitol
200 E. Gaines St.
Tallahassee, FL 32399
850-413-3100
Consumer Helpline: 1-800-342-2762
Chief Financial Officer Website
Email Department of Financial Services
 

Florida State Senate Website

State Senate Mailing Address
404 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399
Call the Orange County Legislative Delegation Office at 407-836-7395 
to verify or obtain contact information.
 
State Senator, District 11  
4 Year Term (Next Election 2020)  
Randolph Bracy (D)  
213 Senate Office Building District Office:
404 S. Monroe St. 150 N. Lakeshore Dr.
Tallahassee, FL 32399 Ocoee, FL 34761
850-487-5011 407-656-6716
Randolph Bracy Website  
bracy.randolph.web@flsenate.gov  
   
State Senator, District 13  
4 Year Term (Next Election 2020)  
Linda Stewart (D)  
205 Senate Office Building District Office:
404 S. Monroe St. 1726 S. Bumby Ave.
Tallahassee, FL 32399 Orlando, FL 32806
850-487-5013 407-893-2422
Linda Stewart Website  
stewart.linda.web@flsenate.gov  
   
State Senator, District 15  
4 Year Term (Next Election 2020)  
Victor M. Torres, Jr. (D)  
226 Senate Office Building District Office:
404 S. Monroe St. 101 Church St., Suite 305
Tallahassee, FL 32399 Kissimmee, FL 34741
850-487-5015 407-846-5187
Victor Torres Website  
torres.victor.web@flsenate.gov  
   

Florida House of Representatives Website

State House of Representatives Mailing Address
402 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399
Call the Orange County Legislative Delegation Office at 407-836-7395 
to verify or obtain contact information.
 
State Representative, District 30  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Joy Goff-Marcil (D)  
1302 The Capitol District Office:
402 S. Monroe St. 630 S. Maitland Ave., Suite 120
Tallahassee, FL 32399 Maitland, FL 32751
850-717-5030 407-623-1010
Joy Goff-Marcil Website  
joy.goff-marcil@myfloridahouse.gov  
   
State Representative, District 31  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Jennifer Sullivan (R)  
308 House Office Building District Office:
402 S. Monroe St.  2755 S. Bay St., Unit D
Tallahassee, FL 32399 Eustis, FL 32726
850-717-5031 352-742-6275
Jennifer Sullivan Website  
jennifer.sullivan@myfloridahouse.gov  
   
State Representative, District 44  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Geraldine F. Thompson (D)  
1102 The Capitol  District Office:
402 S. Monroe St. 511 W. South St., Suites 202, 204, 205
Tallahassee, FL 32399 Orlando, FL 32805
850-717-5044  407-245-0288
Geraldine Thompson Website  
geraldine.thompson@myfloridahouse.gov  
   
State Representative, District 45  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Kamia L. Brown (D)  
1003 The Capitol   District Office:
402 S. Monroe St. 150 N. Lakeshore Dr.
Tallahassee, FL 32399 Ocoee, FL 34761
850-717-5045 407-905-3806
Kamia Brown Website  
kamia.brown@myfloridahouse.gov  
   
State Representative, District 46  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Bruce Antone (D)  
300 House Office Building District Office:
402 S. Monroe St. 927 S. Goldwyn Ave., Suite 216
Tallahassee, FL 32399 Orlando, FL 32805
850-717-5046 407-445-5313
Bruce Antone Website  
bruce.antone@myfloridahouse.gov  
   
State Representative, District 47  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Anna V. Eskamani (D)  
1002 The Capitol District Office:
402 S. Monroe St.  1507 E. Concord St.
Tallahassee, FL 32399 Orlando, FL 32803
850-717-5047 407-228-1451
Anna Eskamani Website  
Anna.Eskamani@myfloridahouse.gov  
   
State Representative, District 48  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Amy Mercado (D)  
406 House Office Building District Office:
402 S. Monroe St.  6000 S. Rio Grande Ave., Suite 101
Tallahassee, FL 32399 Orlando, FL 32809
850-717-5048 407-251-2388
Amy Mercado Website  
amy.mercado@myfloridahouse.gov  
   
State Representative, District 49  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Carlos Guillermo Smith (D)  
1003 The Capitol District Office:
402 S. Monroe St. 4063 N. Goldenrod Rd., Unit 3
Tallahassee, FL 32399 Winter Park, FL 32792
850-717-5047 407-681-5433
Carlos Guillermo Smith Website  
carlos.smith@myfloridahouse.gov  
   
State Representative, District 50  
2 Year Term (Next Election 2020)  
Rene “Coach P” Plasencia (R)  
317 House Office Building District Office:
402 S. Monroe St.  400 South St., Suite 1C
Tallahassee, FL 32399 Titusville, FL 32780
850-717-5050 321-383-5151
Rene Plasencia Website  
rene.plasencia@myfloridahouse.gov  

 

Judicial Offices

Florida Supreme Court – 6 Year Terms
Judges are selected on merit and retained in office by majority vote in the general elections.
Florida Supreme Court Website
publicinformation@flcourts.org
 
Chief Judge: Charles T. Canady Jorge Labarga C. Alan Lawson
Carlos Muñiz Ricky Polston  
     

 

5th District Appellate Court – 6 Year Terms
Judges are selected on merit and retained in office by majority vote in the general elections.
5th District Website
5dca-pubinfo@flcourts.org
 
Chief Judge: Kerry I. Evander Jay P. Cohen James A. Edwards
Eric Eisnaugle Jamie R. Grosshans John M. Harris
Brian D. Lambert Richard B. Orfinger Meredith Sasso
Dan Traver F. Rand Wallis  

 

9th Judicial Circuit – 6 Year Terms
9th Circuit Website
ctadkl1@ocnjcc.org
 
Chief Judge: Donald Myers, Jr. Group 13 Next Election 2022
Gail Adams Group 11 Next Election 2024
Chad K. Alvaro Group 6 Next Election 2020
Alan S. Apte Group 21 Next Election 2020
Jeff Ashton Group 15 Next Election 2024
Elaine Barbour Group 18 Next Election 2020
Denise Kim Beamer Group 10 Next Election 2020
Alice Blackwell Group 8 Next Election 2022
Mark S. Blechman Group 20 Next Election 2024
Luis Calderon Group 4 Next Election 2022
Keith A. Carsten Group 36 Next Election 2020
Vincent Chiu Group 44 Next Election 2022 
A. James Craner Group 3 Next Election 2022
Patricia A. Doherty Group 28 Next Election 2024
Robert Egan Group 17 Next Election 2022
Jenifer M. Harris Group 5 Next Election 2024
Heather Higbee Group 16 Next Election 2020
John E. Jordan Group 2 Next Election 2020
John M. Kest Group 1 Next Election 2020
Michael Kraynick Group 34 Next Election 2020
Alicia L. Latimore Group 40 Next Election 2020
Bob LeBlanc Group 43 Next Election 2024
Diego Madrigal III Group 24 Next Election 2020
Leticia Marques Group 7 Next Election 2024
Jon B. Morgan Group 39 Next Election 2020
Lisa T. Munyon Group 38 Next Election 2022
Mike Murphy Group 19 Next Election 2024
Julie Hions O'Kane Group 23 Next Election 2022
Renee A. Roche Group 9 Next Election 2022
Heather Pinder Rodriquez Group 33 Next Election 2020
Margaret H. Schreiber Group 12 Next Election 2020
Laura Shaffer Group 41 Next Election 2024
Tim Shea Group 42 Next Election 2024
Patricia Strowbridge Group 29 Next Election 2022
Diana Tennis Group 32 Next Election 2020
Janet C. Thorpe Group 35 Next Election 2020
Daniel Traver Group 14 Next Election 2022
Greg Tynan Group 25 Next Election 2022
Kevin Weiss Group 30 Next Election 2020
Keith F. White Group 27 Next Election 2024
Reginald K. Whitehead Group 31 Next Election 2020
Tanya Davis Wilson Group 37 Next Election 2024
Wayne Wooten Group 22 Next Election 2020
Tom Young Group 26 Next Election 2024

 

County Court Judges – 6 Year Terms
Orange County Courthouse
425 N. Orange Ave.
Orlando, FL 32801
407-836-2050
County Judges Website
Contact Ninth Circuit
 
Martha C. Adams Group 6 Next Election 2024
Faye Allen Group 3 Next Election 2020
Maureen Bell Group 17 Next Election 2024
Jeanette Bigney Group 7 Next Election 2020
Andrew Cameron Group 13 Next Election 2024
Tina Caraballo Group 10 Next Election 2020
Amy Carter Group 14 Next Election 2024
Nancy L. Clark Group 2 Next Election 2020
Eric Dubois Group 1 Next Election 2022
Brian Duckworth Group 15 Next Election 2020
Evellyn Jewett Group 5 Next Election 2022
Steve Jewett Group 18 Next Election 2024
David Johnson Group 4 Next Election 2022
Gisela T. Laurent Group 12 Next Election 2022
Adam McGinnis Group 11 Next Election 2024
Wayne Shoemaker Group 9 Next Election 2022
Elizabeth J. Starr Group 8 Next Election 2022
Carly Wish Group 16 Next Election 2022

 

County Officials

Board of County Commissioners

4 Year Terms (Nonpartisan)
201 S. Rosalind Ave., 5th Floor, Orlando, FL 32801
Mailing Address: P.O. Box 1393, Orlando, FL 32802
Phone: 407-836-7350
Board of County Commissioners Website
 
County Mayor Jerry L. Demings Next Election 2022 County Mayor Website mayor@ocfl.net
District One Betsy VanderLey* Next Election 2020 District 1 Commissioner Website district1@ocfl.net
District Two Christine Moore Next Election 2022 District 2 Commissioner Website district2@ocfl.net
District Three Mayra Uribe Next Election 2020 District 3 Commissioner Website district3@ocfl.net
District Four Maribel Gomez Cordero Next Election 2022 District 4 Commissioner Website district4@ocfl.net
District Five Emily Bonilla Next Election 2020 District 5 Commissioner Website district5@ocfl.net
District Six Victoria P. Siplin Next Election 2022 District 6 Commissioner Website district6@ocfl.net
*2019 Vice Mayor

 

Constitutional Officers

4 Year Terms - Next Election 2020
 
Clerk of the Courts  
Tiffany Moore Russell  
425 N. Orange Ave. Mailing Address:
Orlando, FL 32801 P.O. Box 4994
Phone: 407-836-2060 Orlando, FL 32801
Clerk of Courts Website  
Contact Clerk's Office  
   
Comptroller  
Phil Diamond  
201 S. Rosalind Ave.  Mailing Address:
Orlando, FL 32801 P.O. Box 38
Phone: 407-836-5690 Orlando, FL 32802
Comptroller Website  
Contact Comptroller  
   
Property Appraiser
Rick Singh
200 S. Orange Ave., Suite 1700
Orlando, FL 32801
Phone: 407-836-5044
Property Appraiser Website
ricksingh@ocpafl.org
 
Public Defender*
Bob Wesley (D)
435 N. Orange Ave.
Orlando, FL 32801
Phone: 407-836-4800
Public Defenders Website
pubdef@circuit9.org
*Serves Orange and Osceola counties
 
Sheriff
John W. Mina
2500 W. Colonial Dr.
Orlando, FL 32804
Phone: 407-254-7000
Sheriff's Office Website
Contact Sheriff's Office
 
State Attorney*  
Aramis D. Ayala (D)  
415 N. Orange Ave. Mailing Address:
Orlando, FL 32801 P.O. Box 1673
Phone: 407-836-2400 Orlando, FL 32802
State Attorney Website  
*Serves Orange and Osceola counties
 
Supervisor of Elections  
Bill Cowles  
119 W. Kaley St. Mailing Address:
Orlando, FL 32806 P.O. Box 562001
Phone: 407-836-2070 Orlando, FL  32856-2001
Fax: 407-254-6596  
Supervisor of Elections Homepage  
voter@ocfelections.com  
   
Tax Collector
Scott Randolph
200 S. Orange Ave., Suite 1500
Orlando, FL 32801
Phone: 407-836-2709
Tax Collector Website
outreach@octaxcol.com

 

Soil and Water Conservation Districts

4 Year Terms (Nonpartisan)
Orange Soil and Water Conservation District Website
orangeflswcd@gmail.com
 
District One Michael D. Barber Next Election 2020 Soil & Water Seat 1 Website
District Two Daisy Morales* Next Election 2022 Soil & Water Seat 2 Website
District Three Nicole V. McLaren Next Election 2020 Soil & Water Seat 3 Website
District Four Dawn Curtis Next Election 2022 Soil & Water Seat 4 Website
District Five Tiffany S. Dziekan Next Election 2020 Soil & Water Seat 5 Website
*2019 Chair

School Board Members

Orange County Public Schools Website
School Board Services Website
School Board Contact Information
Mailing Address:
445 W. Amelia St.
Orlando, FL 32801
Phone: 407-317-3236
 
Superintendent of Schools
Barbara M Jenkins - Appointed by School Board
Ronald Blocker Educational Leadership Center
445 W. Amelia St.
Orlando, FL 32801
Phone: 407-317-3209
Superintendent Website
Supt@ocps.net
 
School Board Chair - 4 Year Term (Next Election 2022)
Teresa Jacobs
P.O. Box 271
Orlando, FL 32802
Phone: 407-317-3236
School Board Chair Website
teresa.jacobs@ocps.net
 
School Board Members - 4 Year Terms
District One Angie Gallo Next Election 2022 School Board District 1 Website angela.gallo@ocps.net
District Two Johanna López Next Election 2022 School Board District 2 Website johanna.lopez@ocps.net
District Three Linda Kobert Next Election 2022 School Board District 3 Website Linda.Kobert@ocps.net
District Four Pam Gould Next Election 2020 School Board District 4 Website pamela.gould@ocps.net
District Five Kathleen "Kat" Gordon* Next Election 2020 School Board District 5 Website kathleen.gordon@ocps.net
District Six Karen Castor Dentel Next Election 2020 School Board District 6 Website Karen.CastorDentel@ocps.net
District Seven Melissa Byrd Next Election 2020 School Board District 7 Website melissa.byrd@ocps.net
*2019 Vice Chair

 

Municipal Officials

Apopka

Apopka Website
4 Year Terms
City Clerk Linda Goff 407-703-1704
Deputy Susan Bone 407-703-1704
Mayor Bryan Nelson Next Election 2022
City Council, Seat 1 Alexander Smith Next Election 2022
City Council, Seat 2 Alice Nolan Next Election 2022
City Council, Seat 3 Doug Bankson Next Election 2020
City Council, Seat 4 Kyle Becker Next Election 2020

 

Bay Lake

Bay Lake Website
City Clerk Tina Williams 407-828-2241
Mayor - elected by Council every January Todd M. Watzel Next Election 2020
Council Member - 3 Year Term Todd M. Watzel Next Election 2020
Council Member - 6 Year Term Joel Edwards Next Election 2020
Council Member - 6 Year Term Morgan Palfreyman Next Election 2023
Council Member - 3 Year Term Mark Krause Next Election 2020
Council Member - 3 Year Term Wendy Duncan Next Election 2020

 

Belle Isle

Belle Isle Website
3 Year Terms
City Clerk Yolanda Quiceno 407-851-7730
Mayor Nick Fouraker Next Election 2022
City Council, District 1 Ed Gold Jr. Next Election 2020
City Council, District 2 Anthony Carugno Next Election 2022
City Council, District 3 Karl Shuck Next Election 2022
City Council, District 4 Mike Sims Next Election 2022
City Council, District 5 Harv Readey Next Election 2021
City Council, District 6 Jim Partin Next Election 2021
City Council, District 7 Sue Nielsen Next Election 2020

 

Eatonville

Eatonville Website
3 Year Terms
Town Clerk Cathleen Williams 407-623-8900
Mayor Eddie Cole Next Election 2021
Council, Seat 1 Eddie Cole Next Election 2021
Council, Seat 2 Theo Washington Next Election 2021
Council, Seat 3 Rodney Daniels Next Election 2021
Council, Seat 4 Tarus Mack Next Election 2020
Council, Seat 5 Marilyn Davis Sconions Next Election 2020

 

Edgewood

Edgewood Website
4 Year Terms
City Clerk Bea Meeks 407-851-2920
Mayor John Dowless Next Election 2022
Council President Richard Alan Horn Next Election 2022
Council Member Ben Pierce Next Election 2021
Council Member Lee Chotas Next Election 2021
Council Member Susan Fortini Next Election 2020
Council Member Chris Rader Next Election 2020

 

Lake Buena Vista

Lake Buena Vista Website
City Clerk Tina Williams 407-828-2241
Mayor - elected by Council every January Maurice Bone Next Election 2020
Council Member - 3 Year Term Charlie Reed Next Election 2020
Council Member - 3 Year Term Maurice Bone Next Election 2020
Council Member - 3 Year Term Renee Raper Next Election 2020
Council Member - 6 Year Term Mike Sheehan Next Election 2020
Council Member - 6 Year Term Tom Nedorost Next Election 2023

 

Maitland

Maitland Website
3 Year Terms
City Clerk Maria Waldrop 407-539-6219
Mayor Dale McDonald Next Election 2021
Council, Seat 1 Mike Thomas Next Election 2022
Council, Seat 2 Bev Reponen Next Election 2020
Council, Seat 3 Michael Wilde Next Election 2022
Council, Seat 4 John P. Lowndes Next Election 2020

 

Oakland

Oakland Website
4 Year Terms
Town Clerk Elise Hui 407-656-1117
Mayor Kathy Stark Next Election 2020
Council, Seat 1 Rick Polland Next Election 2022
Council, Seat 2 Michael F. Satterfield Next Election 2020
Council, Seat 3 Salvador Ramos Next Election 2020
Council, Seat 4 Joseph McMullen Next Election 2022

 

Ocoee

Ocoee Website
3 Year Terms
City Clerk Melanie Sibbitt 407-905-3105
Mayor Rusty Johnson Next Election 2022
City Commissioner, District 1 Larry Brinson Sr. Next Election 2022
City Commissioner, District 2 Rosemary Wilsen Next Election 2021
City Commissioner, District 3 Richard Firstner Next Election 2022
City Commissioner, District 4 George Oliver III Next Election 2021

 

Orlando

Orlando Website
4 Year Terms
City Clerk Denise Aldridge 407-246-2251
Mayor Buddy Dyer Next Election 2019
City Commissioner, District 1 Jim Gray Next Election 2021
City Commissioner, District 2 Antonio "Tony" Ortiz Next Election 2019
City Commissioner, District 3 Robert Stuart Next Election 2021
City Commissioner, District 4 Patty Sheehan Next Election 2019
City Commissioner, District 5 Regina I. Hill Next Election 2021
City Commissioner, District 6 Samuel B. Ings Next Election 2019

 

Windermere

Windermere Website
2 Year Terms
Town Clerk Dorothy Burkhalter 407-876-2563
Mayor Gary Bruhn Next Election 2020
Council Member Liz Andert Next Election 2021
Council Member Loren "Andy" Williams Next Election 2020
Council Member Bob McKinley Next Election 2021
Council Member Chris Sapp Next Election 2020
Council Member Bill Martini Next Election 2021

 

Winter Garden

Winter Garden Website
3 Year Terms
City Clerk Angee Grimmage 407-656-411 ext. 2297
Mayor John Rees Next Election 2020
City Commissioner, District 1 Lisa Bennett Next Election 2020
City Commissioner, District 2 Bob Buchanan Next Election 2021
City Commissioner, District 3 Mark A. Maciel Next Election 2021
City Commissioner, District 4 Colin Sharman Next Election 2021

 

Winter Park

Winter Park Website
3 Year Terms
City Clerk Rene S. Cranis 407-599-3277
Mayor Steven Leary Next Election 2021
City Commissioner, Seat 1 Greg Seidel Next Election 2020
City Commissioner, Seat 2 Sarah Sprinkel Next Election 2020
City Commissioner, Seat 3 Carolyn Cooper Next Election 2022
City Commissioner, Seat 4 Todd Weaver Next Election 2022