Registered Voters as of July 26th: Total 715,287 - Dem. 301,035 - Rep. 204,620 - Other 43,883 - NPA 165,749


National Officials
Last Updated 07/11/2014 10:49 AM


White House
White House Website

President (4 Year Term)
Barack Obama (D)
The White House
1600 Pennsylvania Avenue NW
Washington, D.C. 20500
Phone 202-456-1414
Next Election 2016
Email

Vice President (4 Year Term)
Joe Biden (D)
The White House
1600 Pennsylvania Avenue NW    
Washington, D.C. 20500
Phone 202-456-1414
Next Election 2016
Email

United States Senators (6 Year Terms)

Marco Rubio (R)
317 Hart Senate Office Bldg.
Washington, D.C. 20510
Phone 202-224-3041
-------------------
Florida Address:
201 S. Orange Ave., Suite 350
Orlando, Fl. 32801
Phone 407-254-2573
Next Election 2016 

Bill Nelson (D)
716 Hart Senate Office Bldg.
Washington, D.C. 20510
Phone 202- 224-5274
-------------------
Florida Address:
Landmark Two- Suite 410
225 E. Robinson St.     
Orlando, FL  32801
Phone 407-872-7161
Next Election 2018

United States Representatives (2 Year Terms)
Find your District

District 5 Corrine Brown (D)
2111 Rayburn House Office Bldg.
Washington, D.C.  20515
Phone 202-225-2256
-------------------
Florida Address:
455 N. Garland Ave, Suite 414
Orlando, FL 32801
Phone 407-872-5763
Next Election 2014
District 7 John Mica (R)
2187 Rayburn House Office Bldg. 
Washington, D.C. 20515
Phone 202-225-4035
-------------------
Florida Address:
100 East Sybelia Avenue, Suite 340 
Maitland, FL 32751-4495
Phone 407-657-8080
Next Election 2014

District 8 Bill Posey (R)
120 Cannon House Office Bldg.
Washington, D.C. 20515
Phone 202-225-3671
-------------------
Florida Address:
2725 Judge Fran Jamieson Way
Bldg. C
Melbourne, FL 32940
Phone 321-632-1776
Next Election 2014  

District 9 Alan Grayson (D)
430 Cannon House Office Bldg.
Washington, D.C. 20515
Phone 202-225-9889
-------------------
Florida Address:
5842 S. Semoran Blvd.
Orlando, FL 32823
Phone 407-615-8889
Next Election 2014

District 10 Daniel Webster (R)
1039 Longworth House Office Bldg.
Washington, D.C. 20515
Phone 202-225-2176
-------------------
Florida Address:
300 West Plant Street
Winter Garden. FL 32787
Phone 407-654-5705
Next Election 2014
 
 

State Officials
Governor, Lt. Governor and non-appointed Cabinet members serve four year terms.

Governor
Rick Scott (R)
Office of Governor Rick Scott
State of Florida
The Capitol
400 S. Monroe St.
Tallahassee, FL  32399-0001
Phone 850-488-7146
Tallahassee, FL  32399-0001
Next Election: 2014
Email

Lieutenant Governor
Carlos Lopez-Cantera (R)
Office of Lt. Governor
State of Florida
The Capitol
400 S. Monroe St. 
Tallahassee, FL 32399-0001
Phone 850-488-7146
Tallahassee, FL 32399-0001
Next Election 2014
Email

Secretary of State
Ken Dentzer (appointed)
Office of Secretary of State
State of Florida
R.A. Gray Bldg.
500 S. Bronough St.
Tallahassee, FL  32399
Phone 850-245-6500
Email

Attorney General
Pam Bondi (R) 
Office of Attorney General
State of Florida
The Capitol, PL-01
Tallahassee, FL 32399-1050
Phone 850-414-3300 
Next Election 2014
Email

Commissioner of Agriculture
Adam H. Putnam (R) 
Florida Department of Agriculture
and Consumer Services,
The Capitol
Tallahassee, FL 32399-0810
Phone 850-488-3022
Next Election 2014
Email

Commissioner of Education
Pam Stewart (appointed)
Office of the Commissioner
Turlington Bldg., Suite 1514 
325 W. Gaines St.
Tallahassee, FL  32399
Phone 850-245-0505 
Email

Chief Financial Officer
Jeff Atwater (R)
The Capitol
200 E. Gaines St.
Tallahassee, FL 32399
Phone 850-413-3100
Consumer Helpline 1-800-342-2762
Next Election 2014

*Comptroller and Insurance Commissioner positions were eliminated January 7, 2003 to create the Chief Financial Officer position.

State Senators (4 year terms)
Find your District
Mailing address- 404 S. Monroe Street Tallahassee, FL  32399-1100
Call the Orange County Legislative Delegation Office at 407-836-7395 
to verify or obtain contact information.

District 11
Alan Hayes (R)
324 Senate Office Bldg.
404 South Monroe Street
Tallahassee, FL 32399-1100
Phone 850-487-5011
District Office:
871 South Central Avenue
Umatilla, FL 32784-9290
Phone 352-742-6441
Next Election 2016
Email

District 12
Geraldine F. Thompson (D) 
205 Senate Office Bldg.
404 South Monroe Street
Tallahassee, FL 32399-1100
Phone 850-487-5012
District Office:
511 W. South Street, Suite 204
Orlando FL, 32805
Phone 407-245-1511
Next Election 2014
Email

District 13
Andy Gardiner (R)
330 Senate Office Bldg.
404 South Monroe Street
Tallahassee, FL  32399-1100
Phone 850-487-5013
District Office:
1013 East Michigan Street
Orlando, FL 32806
Phone 407-428-5800
Next Election 2016
Email

District 14
Darren Soto (D)
313 Senate Office Bldg.
404 South Monroe Street
Tallahassee, FL  32399-1100
Phone 850-487-5014  
District Office:
Kissimmee City Hall
101 North Church Street
Suite 305
KIssimmee, FL 34741

Phone 407-846-5187
Next Election 2014
Email

District 15
Kelli Stargel (R)
224 Senate Office Building
404 South Monroe Street
Tallahassee, FL  32399-1100
Phone 850-487-5015
District Office:
902 S. Florida Avenue, Suite 102
Lakeland, FL 33803
Phone 863-284-4430
Next Election 2016
Email
 

State Representatives (2 year terms)
Find your District
Mailing address- 402 S. Monroe Street Tallahassee, FL  32399-1300
Call the Orange County Legislative Delegation Office at 407-836-7395 
to verify or obtain contact information.

District 30 
Karen Castor Dentel (D)
317 House Office Building
402 South Monroe St.
Tallahassee, FL  32399-1300
Phone 850-717-5030
District Office:
696 North Maitland Ave.
Maitland, FL 32751
Phone 407-659-4818
Next Election 2014

District 31 
Bryan Nelson (R)
218 House Office Building
402 South Monroe St.
Tallahassee, FL  32399-1300
Phone 850-717-5031
District Office:
409 S. Park Avenue
Apopka, FL 32703-5261
Phone 407-884-2023  
Next Election 2014

District 44
Eric Eisnaugle (R)
1302 The Capitol
402 South Monroe St.
Tallahassee, FL  32399-1300
Phone 850-717-5044
District Office:
Suite 270, 7009 Dr. Phillips Blvd.
Orlando, FL 32819-5124
Phone 407-355-5784
Next Election 2014

District 45
Randolph Bracy (D) 
1301 The Capitol 
402 South Monroe St.
Tallahassee, FL  32399-1300
Phone 850-717-5045
District Office:
150 North Lakeshore Drive
Ocoee, FL 34761-2223
Phone: (407) 656-6716
Next Election 2014

District 46
Bruce Antone (D)
319 The Capitol
402 S. Monroe St. 
Tallahassee, FL  32399-1300
Phone 850-717-5046

District Office:
Tampa Avenue Complex
434 North Tampa Avenue
Orlando, FL 32805-1220
Phone 407-245-0303  
Next Election 2014

District 47
Linda Stewart (D)
405 House Office Building
402 S. Monroe St. 
Tallahassee, FL  32399-1300
Phone 850-717-5047
District Office:
2212 Curry Ford Road
Orlando, FL 32806-2422
Phone 407-893-3141
Next Election 2014

District 48  
Victor M. Torres. Jr. (D)
303 House Office Building
402 S. Monroe St.  
Tallahassee, FL  32399-1300
Phone 850-717-5048
District Office:
Suite 1-C
5425 South Semoran Boulevard
Orlando, FL 32822-1751
Phone 407-730-3422
Next Election 2014

District 49 
Joe Saunders (D)
200 House Office Building
402 S. Monroe St. 
Tallahassee, FL  32399-1300
Phone 850-717-5049
District Office:
3361 Rouse Rd.
Suite 130
Orlando, FL 32817   
Phone 407-207-7283
Next Election 2014

District 50  
Tom Goodson (R)
1101 The Capitol
402 S. Monroe Street
Tallahassee, FL  32399-1300
Phone 850-717-5050
District Office:
Suite 1C, 400 South Street
Titusville, FL 32780-7610
Phone 321-383-5151
Next Election 2014

 

Judicial Offices

Florida Supreme Court (6 year terms)
Judges are selected on merit and retained in office by majority vote in the general elections.

Charles T. Canady Jorge Labarga R. Fred Lewis 
Barbara J. Pariente  James E.C. Perry Ricky Polston*
Peggy A. Quince    
*Chief Judge    

5th District Appellate Court (6 year terms)
Judges are selected on merit and retained in office by majority vote in the general election.

Jay P. Cohen Kerry I. Evander Jacqueline R. Griffin
C. Alan Lawson David A. Monaco Richard B. Orfinger*
William D. Palmer Thomas D. Sawaya Vincent G. Torpy, Jr.
F. Rand Wallis  
*Chief Judge    

9th Judicial Circuit (6 year terms)

Name
Gail Adams
Alan S. Apte     
C. Jeffery Arnold
Alice Blackwell 
Mark S. Blechman     
Keith A. Carsten
Jenifer M. Davis
Daniel P. Dawson  
Patricia A. Doherty
Robert Egan            
Robert M. Evans       
Donald E. Grincewicz
Heather Higbee
John E. Jordan
John M. Kest
Sally D. M. Kest
Vacant     
Alicia L. Latimore
Frederick J.  Lauten
Bob LeBlanc
Marc Lubet
Leticia Marques 
Roger J. McDonald
A. Thomas Mihok    
Jon B. Morgan
Lisa T. Munyon
Mike Murphy                  
Donald Myers Jr.     
Julie Hions O'Kane
Belvin Perry, Jr.*
Scott Polodna
Renee A. Roche     
Heather Pinder Rodriquez
Jose R. Rodriguez  
Margaret H. Schreiber
Tim Shea
Janet C. Thorpe      
Thomas W. Turner 
Greg Tynan
Christi Underwood
Keith F. White          
Reginald K. Whitehead
Wayne Wooten
*Chief Judge

Next Election
2018
2014
2014
2016
2018
2014
2018
2014
2018
2016
2018
2014
2014
2014
2014
2018
2016
2014
2014
2018
2018
2018
2014
2014
2014
2016
2018
2016
2016
2018
2014
2016
2014
2018
2014
2018
2014
2016
2016
2016
2018
2014
2014

Group #
11
21
10
8
20
36
5
24
28
17
29
32
16
2
1
41
14
40
34
43
15
7
18
30
39
38
19
13
23
3
37
9
33
26
12
42
35
4
25
6
27
31
22

County Court Judges (6 year terms)
County Court Judges serve Orange County and are elected countywide.
Mailing Address:
Orange County Courthouse 425 N. Orange Ave. Orlando, FL 32801
Telephone Number- 407-836-2050 

Name
Martha C. Adams
Faye Allen
Deborah B. Ansbro
Ken Barlow
Maureen Bell
Jeanette Dejuras Bigney
Deb Blechman
Jerry Brewer
Andrew Cameron
Nancy L. Clark
Alfred James Craner II
Carolyn B. Freeman
Steve Jewett
Wilfredo Martinez
Adam McGinnis
W. Michael Miller
Wayne Shoemaker
Vacant

Next Election
2018
2014
2014
2014
2018
2014
2016
2016
2018
2014
2016
2016
2018
2018
2018
2016
2016
2016

 

Group #
6
3
15
10
17
7
5
12
13
2
8
1
18
14
11
4
9
16

County Officials

Board of County Commissioners (4 year terms- Nonpartisan)
201 S. Rosalind Ave., 5th Floor Orlando,  FL 32801
Mailing Address- P.O. Box 1393 Orlando, FL 32802 
Phone- 407-836-7350

Find your District

District
County Mayor
One
Two
Three
Four
Five
Six

Office Holder
Teresa Jacobs
Scott Boyd
Fred Brummer
Pete Clarke*
Jennifer Thompson
Ted Edwards
Tiffany Moore Russell
*Vice Mayor

Next Election
2014
2016
2014
2016
2014
2016
2014

Contact
Email
Email
Email
Email
Email
Email
Email

Constitutional Officers (4 year terms)

Clerk of the Courts  
Eddie Fernandez (R)
425  N. Orange Ave.
Orlando, FL 32801 
Mailing Address-
P.O. Box 4994
Orlando, FL 32801
Phone- 407-836-2060  
Next Election 2014  

Comptroller  
Martha Haynie (R)  
201 S. Rosalind Ave.
Orlando, FL 32801
Mailing Address-
P.O. Box 38
Orlando, FL 32802
Phone- 407-836-5690  
Next Election 2016 

Property Appraiser
Rick Singh (D)  
200 S. Orange Avenue
Suite 1700
Orlando, FL 32801
Phone-  407-836-5044  
Next Election 2016
Public Defender *  
Bob Wesley (D)  
435 N. Orange Ave.
Orlando, FL 32801
Phone- 407-836-4800
Next Election 2016 
Email
*Serves Orange and Osceola Counties
Sheriff  
Jerry Demings (D)
2500 W. Colonial Dr.
Orlando, FL 32804
Phone- 407-254-7000 
Next Election 2016  
State Attorney*  
Jeff Ashton (D)  
415 N. Orange Ave.
Orlando, FL 32801  
Mailing Address-
P.O. Box 1673
Orlando, FL 32802 
Phone- 407-836-2400  
Next Election 2016  
*Serves Orange and Osceola Counties

Supervisor of Elections  
Bill Cowles (D)  
119 W. Kaley St.
Orlando, FL 32806
Mailing Address-
PO Box 562001
Orlando, FL  32856-2001 
Phone- 407-836-2070
Fax- 407-254-6596 
Next Election 2016

Tax Collector  
Scott Randolph (D) 
200 S. Orange Ave.
Suite 1500
Orlando, FL 32801
Phone- 407-836-2709  
Next Election 2016 

 

Soil and Water Conservation Districts (4 year terms)

District
One
Two
Three
Four
Five

Office Holder
Cynthia Ellenberg 
Tim Blevins (Chair)
Nichole V. McLaren
Susan Clary
Eric Rollings

Next Election
2016
2014
2016
2014
2016

School Board Members

Orange County Public Schools
School Board

Superintendent of Schools
Barbara M. Jenkins
(appointed by School Board)   
Ronald Blocker Educational Leadership Center             
445 West Amelia Street Orlando, FL 32801        
Phone 407-317-3209  
Email

School Board Chair (4 year term- Nonpartisan)
Bill Sublette
P.O. Box 271
Orlando, FL 32802
407-317-3236 
Email
Next Election- 2014

School Board Contact Information
Mailing address-
445 West Amelia Street Orlando, Fl 32801
Phone 407-317-3236

School Board Members  (4 year terms)

Find your District

District Member Contact Next Election  
One Joie Cadle Email 2014
Two Daryl Flynn Email 2014
Three Judge "Rick" Roach Email 2014
Four Pam Gould Email 2016
Five Kathleen "Kat" Gordon** Email 2016
Six Nancy Robbinson Email 2016
Seven Christine Moore Email 2016
** Vice Chair

Municipal Officials

Municipality/ Office Held

APOPKA

City Clerk

Deputy

Mayor: 

City Council, Seat 1 

City Council, Seat 2 

City Council, Seat 3 

City Council, Seat 4 

 

 

Municipality/ Office Held

BAY LAKE

City Clerk

Mayor

(elected by Council every January) 

Council Member (3 year term)

Council Member (6 year term)

Council Member (6 year term)

Council Member (6 year term)

Council Member (6 year term)

 

Municipality/ Office Held

BELLE ISLE

City Clerk

Mayor 

City Council, District 1 

City Council, District 2: 

City Council, District 3 

City Council, District 4 

City Council, District 5 

City Council, District 6 

City Council, District 7

 

Municipality/ Office Held

EATONVILLE

Town Clerk

Mayor 

Council Seat 1 

Council Seat 2 

Council Seat 3 

Council Seat 4 

Council Seat 5 

 

Municipality/ Office Held

EDGEWOOD 

City Clerk

Mayor 

Council President 

Council Member 

Council Member

Council Member 

Council Member 

 

Municipality/ Office Held

LAKE BUENA VISTA

City Clerk

Mayor

(elected by Council every January) 

Council Member (3 year term)

Council Member (6 year term)

Council Member (6 year term)

Council Member (6 year term)

Council Member (6 year term)

 

Municipality/ Office Held

MAITLAND

City Clerk

Mayor 

Council Seat 1 

Council Seat 2 

Council Seat 3 

Council Seat 4 

 

Municipality/ Office Held

OAKLAND

Town Clerk

Mayor 

Council Seat 1 

Council Seat 2 

Council Seat 3 

Council Seat 4 

 

Municipality/ Office Held

OCOEE

City Clerk

Mayor 

City Commissioner, District 1 

City Commissioner, District 2 

City Commissioner, District 3 

City Commissioner, District 4

 

Municipality/ Office Held

ORLANDO

City Clerk

Mayor

City Commissioner, District 1 

City Commissioner, District 2 

City Commissioner, District 3 

City Commissioner, District 4 

City Commissioner, District 5 

City Commissioner, District 6 

 

Municipality/ Office Held

WINDERMERE

City Clerk

Mayor 

Council 

Council 

Council 

Council 

Council 

 

Municipality/ Office Held

WINTER GARDEN

City Clerk

Mayor/ District 5 

City Commissioner, District 1 

City Commissioner, District 2 

City Commissioner, District 3 

City Commissioner, District 4 

 

Municipality/ Office Held

WINTER PARK

City Clerk

Mayor 

City Commissioner, Seat 1 

City Commissioner, Seat 2 

City Commissioner, Seat 3 

City Commissioner, Seat 4

Clerk/ Office Holder

 

Janice Goebel

Linda Goff

Joe Kilsheimer 

Billie L. Dean 

Diane Velasquez

Sam Ruth

J. W. "Bill" Arrowsmith

 

 

Clerk/ Office Holder

 

Tina Williams

Mark Krause

 

Todd M. Watzel

Sue Bell

Ben Graber

Mark Krause 

Patrick McCall

 

Clerk/ Office Holder

 

Yolanda Quiceno

William "Bill" Brooks 

Ed Gold

Dr. Keith Van Dyke

Karl Shuck

Laurence I. Ady 

Harv Readey 

Lydia Pisano 

Sue Nielsen

 

Clerk/ Office Holder

 

Debbie Franklin

Bruce Mount 

Held by Mayor

Marilyn Sconions 

Rodney Daniels

Angela Thomas

Alvin Moore

 

Clerk/ Office Holder

 

Bea Meeks

Ray Bagshaw

John Dowless

Dan Drummond

Dr. Neil G. Powell

Michael Hendrix

Pam Henley

 

Clerk/ Office Holder

 

Tina Williams

Mike Sheehan

 

Charlie Reed 

Maurice Bone

Terry Fay 

Mike Sheehan

Tom Nedorost

 

Clerk/ Office Holder

 

Maria Waldrop

Howard Schieferdecker

Ivan Valdes

Bev Reponen

Joy M. Goff-Marcil

John P. Lowndes

 

Clerk/ Office Holder

 

Kimberly Gay

Kathy Stark 

Rick Polland

Michael F. Satterfield 

Willie Welch 

Joseph McMullen 

 

Clerk/ Office Holder

 

Beth Eikenberry

S. Scott Vandergrift 

John Grogan 

Rosemary Wilsen

Rusty Johnson 

Joel F. Keller 

 

Clerk/ Office Holder

 

Alana Brenner

Buddy Dyer

Jim Gray

Antonio "Tony" Ortiz

Robert Stuart

Patty Sheehan

Regina I. Hill

Samuel B. Ings

 

Clerk/ Office Holder

 

Dorothy Burkhalter

Gary Bruhn 

James O'Brien

John Armstrong 

Michael Pirozzolo

Richard Gonzalez

Molly Rose

 

Clerk/ Office Holder

 

Kathy Golden

John Rees 

Kent Makin 

Bob Buchanan 

Dr. Robert "Bobby" Olszewski

Colin Sharman 

 

Clerk/ Office Holder

 

Cindy Bonham

Ken Bradley

Steven Leary

Sarah Sprinkel

Carolyn Cooper

Tom McMacken 

Term Ends

4 year terms

407-703-1704

407-703-1704

2018

2018

2018

2016

2016

 

 

Term Ends

3 or 6 yr. terms

407-828-2241

2015

 

2014

2017

2014

2014

2017

 

Term Ends

3 year terms

407-851-7730

2016

2017

2016

2016

2016

2015

2015

2017

 

Term Ends

3 year terms

407-623-8900

2015

2015

2015

2015

2017

2017

 

Term Ends

2  year terms

407-851-2920

2015

2015

2016

2015

2016

2016

 

Term Ends

3 or 6 yr. terms

407-828-2241

2015

 

2014

2017

2014

2014

2017

 

Term Ends

3 year terms

 407-539-6219

2015

2016

2017

2016

2017

 

Term Ends

4 year terms

407-656-1117

2016

2018

2016

2016

2018

 

Term Ends

3 year terms

407-905-3105

2016

2016

2015

2016

2015

 

Term Ends

4 year terms

407-246-2251

2016

2018

2016

2018

2016

2018

2016

 

Term Ends

2 year terms

407-876-2563

2016

2015

2016

2015

2016

2015

 

Term Ends

3 year terms

407-656-4111ext 2254

2017

2017

2015

2015

2015

 

Term Ends

3 year terms

407-599-3277

2015

2017

2017

2016

2016

 

 

Bill Cowles, Orange County Supervisor of Elections

Street Address: 119 West Kaley Street Orlando, FL 32806

Mailing Address: PO BOX 562001 Orlando, FL 32856-2001

Office: 407-836-2070    Fax: 407-254-6596    TDD:407-422-4833

Florida has a very broad public records law. As a result, any written communication created or received by the Orange County Supervisor of Elections Office will be made available to the public and media, upon request, unless otherwise exempt. Under Florida law, F.S. 668.6076, e-mail addresses are public records. If you do not want your e-mail address released in response to a public records request, do not send electronic mail to this office. Instead, contact our office by phone or in writing.