Skip to main content

Elected Officials

Elected officials info last updated on 6/22/2021, 3:02 p.m.

Find My District

For a printable brochure of elected officials and their contact information, contact our Records Department.

National Officials

4 year terms - the next election for president and vice-president is 2024.
White House Website

President
Joseph "Joe" R. Biden (D)
Vice President
Kamala Harris (D)
 
The White House
1600 Pennsylvania Ave. NW
Washington, D.C. 20500
202-456-1414
Joe Biden White House Page
Kamala Harris White House Page
comments@whitehouse.gov
 

United States Senators

6 year terms
United States Senate Website

United States Senator  
Next Election: 2022  
Marco Rubio (R) Florida Address:
284 Russell Senate Office Building 201 S. Orange Ave., Suite 350
Washington, D.C. 20510 Orlando, FL 32801
202-224-3041 407-254-2573
Marco Rubio Website  
Email Marco Rubio  
   
United States Senator  
Next Election: 2024  
Rick Scott (R) Florida Address:
716 Hart Senate Office Building 225 E. Robinson St., Suite 410
Washington, D.C. 20510 Orlando, FL 32801
202-224-5274 407-872-7161
Rick Scott Website  
Email Rick Scott  
   

United States Representatives

2 year terms - the next election for U.S. representatives is 2022.
United States House of Representatives Website

United States Representative, District 7  
Stephanie Murphy (D) Florida Address:
1710 Longworth House Office Building 225 E. Robinson St., Suite 525
Washington, D.C. 20515 Orlando, FL 32801
202-225-4035 888-205-5421
Stephanie Murphy Website  
Email Stephanie Murphy  
   
United States Representative, District 8  
Bill Posey (R) Florida Address:
2150 Rayburn House Office Building 2725 Judge Fran Jamieson Way, Building C
Washington, D.C. 20515 Melbourne, FL 32940
202-225-3671 321-632-1776
Bill Posey Website  
Email Bill Posey  
   
United States Representative, District 9  
Darren Soto (D) Florida Address:
2353 Rayburn House Office Building 804 Bryan St.
Washington, D.C. 20515 Kissimmee, FL 34741
202-225-9889 407-452-1171
Darren Soto Website  
Email Darren Soto  
   
United States Representative, District 10  
Val Demings (D) Florida Address:
217 Cannon House Office Building 2295 S. Hiawassee Rd., Suite 301
Washington, D.C. 20515 Orlando, FL 32835
202-225-2176 321-388-9808
Val Demings Website  
Email Val Demings  
   

State Officials

4 year terms - the next election for state officials is 2022.

Governor
Ron DeSantis (R)
The Capitol
400 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399
850-717-9337
Governor Website
Email the Governor
 
Lieutenant Governor
Jeanette Nuñez (R)
The Capitol
400 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399
850-488-7146
Lieutenant Governor Website
Email Lieutenant Governor
 
Secretary of State – Appointed Position
Laurel M. Lee
R.A. Gray Building
500 S. Bronough St.
Tallahassee, FL 32399
850-245-6500
Department of State Website
Email Secretary of State
 
Attorney General
Ashley Moody (R)
The Capitol, PL-01
400 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399
850-414-3300
Attorney General Website
Email Attorney General
 
Commissioner of Agriculture
Nicole “Nikki” Fried (D)
Florida Department of Agriculture and Consumer Services
The Capitol, PL-10
400 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399
850-617-7700
Commissioner of Agriculture Website
Email Department of Agriculture
 
Commissioner of Education – Appointed Position
Richard Corcoran
Turlington Building, Suite 1514
325 W. Gaines St.
Tallahassee, FL 32399
850-245-0505
Department of Education Website
Email Commissioner of Education
 
Chief Financial Officer
Jimmy Patronis (R)
The Capitol
200 E. Gaines St.
Tallahassee, FL 32399
850-413-3089
Consumer Helpline: 1-877-693-5236
Chief Financial Officer Website
Email Department of Financial Services
 

State Senators

4 year terms - the next election for state senators is 2024.
Florida State Senate Website

State Senate Mailing Address
404 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399
Call the Orange County Legislative Delegation Office at 407-836-7395 
to verify or obtain contact information.
 
State Senator, District 11  
Randolph Bracy (D)  
213 Senate Office Building District Office:
404 S. Monroe St. 6965 Piazza Grand Ave., Suite 302
Tallahassee, FL 32399 Orlando, FL 32835
850-487-5011 407-297-2045
Randolph Bracy Website  
Email Randolph Bracy  
   
State Senator, District 13  
Linda Stewart (D)  
205 Senate Office Building District Office:
404 S. Monroe St. 1726 S. Bumby Ave.
Tallahassee, FL 32399 Orlando, FL 32806
850-487-5013 407-893-2422
Linda Stewart Website  
Email Linda Stewart  
   
State Senator, District 15  
Victor M. Torres, Jr. (D)  
226 Senate Office Building District Office:
404 S. Monroe St. 101 Church St., Suite 305
Tallahassee, FL 32399 Kissimmee, FL 34741
850-487-5015 407-846-5187
Victor Torres Website  
Email Victor Torres  
   

State Representatives

2 year terms - the next election for state representatives is 2022.
Florida House of Representatives Website

State House of Representatives Mailing Address
402 S. Monroe St.
Tallahassee, FL 32399
Call the Orange County Legislative Delegation Office at 407-836-7395 
to verify or obtain contact information.
 
State Representative, District 30  
Joy Goff-Marcil (D)  
1302 The Capitol District Office:
402 S. Monroe St. 630 S. Maitland Ave., Suite 120
Tallahassee, FL 32399 Maitland, FL 32751
850-717-5030 407-623-1010
Joy Goff-Marcil Website  
Email Joy Goff-Marcil  
   
State Representative, District 31  
Keith Truenow (R)  
1401 The Capitol District Office:
402 S. Monroe St.  1951 Woodlea Rd.
Tallahassee, FL 32399 Tavares, FL 32778
850-717-5031 352-742-6275
Keith Truenow Website  
Email Keith Truenow  
   
State Representative, District 44  
Geraldine F. "Geri" Thompson (D)  
1102 The Capitol  District Office:
402 S. Monroe St. 511 W. South St., Suites 202, 204, 205
Tallahassee, FL 32399 Orlando, FL 32805
850-717-5044  407-245-0288
Geraldine Thompson Website  
Email Geraldine Thompson  
   
State Representative, District 45  
Kamia L. Brown (D)  
1003 The Capitol   District Office:
402 S. Monroe St. TBD
Tallahassee, FL 32399  
850-717-5045 407-297-2001
Kamia Brown Website  
Email Kamia Brown  
   
State Representative, District 46  
Travaris L. "Tray" McCurdy (D)  
1302 The Capitol District Office:
402 S. Monroe St. 1803 Park Center Dr., Suite 220
Tallahassee, FL 32399 Orlando, FL 32835
850-717-5046 407-445-5254
Travaris McCurdy Website  
Email Travaris McCurdy  
   
State Representative, District 47  
Anna V. Eskamani (D)  
1002 The Capitol District Office:
402 S. Monroe St.  1507 E. Concord St.
Tallahassee, FL 32399 Orlando, FL 32803
850-717-5047 407-228-1451
Anna Eskamani Website  
Email Anna Eskamani  
   
State Representative, District 48  
Daisy Morales (D)  
1301 The Capitol District Office:
402 S. Monroe St.  5449 S. Semoran Blvd., Suite 221
Tallahassee, FL 32399 Orlando, FL 32822
850-717-5048 407-207-3840
Daisy Morales Website  
Email Daisy Morales  
   
State Representative, District 49  
Carlos Guillermo Smith (D)  
1003 The Capitol District Office:
402 S. Monroe St. 4063 N. Goldenrod Rd., Unit 3
Tallahassee, FL 32399 Winter Park, FL 32792
850-717-5049 407-681-5433
Carlos Guillermo Smith Website  
Email Carlos Guillermo Smith  
   
State Representative, District 50  
Rene “Coach P” Plasencia (R)  
317 House Office Building District Office:
402 S. Monroe St.  400 South St., Suite 1C
Tallahassee, FL 32399 Titusville, FL 32780
850-717-5050 321-383-5151
Rene Plasencia Website  
Email Rene Plasencia  
   

Judicial Offices

Florida Supreme Court – 6 Year Terms
Judges are selected on merit and retained in office by majority vote in the general elections.
Florida Supreme Court Website
Email Florida Supreme Court
 
Chief Judge: Charles T. Canady John D. Couriel Jamie R. Grosshans
Jorge Labarga Alan Lawson Carlos G. Muñiz
Ricky Polston    

 

5th District Appellate Court – 6 Year Terms
Judges are selected on merit and retained in office by majority vote in the general elections.
5th District Website
Email 5th District Appellate Court
 
Jay P. Cohen James A. Edwards Eric J. Eisnaugle
Chief Judge: Kerry I. Evander John M. Harris Brian D. Lambert
Mary Alice Nardella Meredith S. Sasso Dan Traver
F. Rand Wallis Carrie Ann Wozniak  

 

9th Judicial Circuit – 6 Year Terms
9th Circuit Website
ctadkl1@ocnjcc.org
 
Mikaela Nix-Walker Group 1 Next Election: 2026
John E. Jordan Group 2 Next Election: 2026
A. James Craner Group 3 Next Election: 2022
Luis F. Calderon Group 4 Next Election: 2022
Jenifer M. Harris Group 5 Next Election: 2024
Chad K. Alvaro Group 6 Next Election: 2026
Leticia Marques Group 7 Next Election: 2024
Alice L. Blackwell Group 8 Next Election: 2022
Renee A. Roche Group 9 Next Election: 2022
Denise Kim Beamer Group 10 Next Election: 2026
Joshua Mize Group 11 Next Election: 2022
Margaret H. Schreiber Group 12 Next Election: 2026
Donald A. Myers, Jr. Group 13 Next Election: 2022
John D.W. Beamer Group 14 Next Election: 2022
Jeffrey L. Ashton Group 15 Next Election: 2024
Heather L. Higbee Group 16 Next Election: 2026
Robert J. Egan Group 17 Next Election: 2022
Elaine A. Barbour Group 18 Next Election: 2026
Michael Murphy Group 19 Next Election: 2024
Mark S. Blechman Group 20 Next Election: 2024
Christy C. Collins Group 21 Next Election: 2026
Wayne C. Wooten Group 22 Next Election: 2026
Julie H. O'Kane Group 23 Next Election: 2022
Diego Madrigal III Group 24 Next Election: 2026
Greg A. Tynan Group 25 Next Election: 2022
Tom Young Group 26 Next Election: 2024
Keith F. White Group 27 Next Election: 2024
Gisela T. Laurent Group 28 Next Election: 2022
Patricia L. Strowbridge Group 29 Next Election: 2022
Kevin B. Weiss Group 30 Next Election: 2026
Reginald K. Whitehead Group 31 Next Election: 2026
Diana M. Tennis Group 32 Next Election: 2026
Heather Pinder Rodriquez Group 33 Next Election: 2026
Michael Kraynick Group 34 Next Election: 2026
Barbara Leach Group 35 Next Election: 2026
Keith A. Carsten Group 36 Next Election: 2026
Tanya Davis Wilson Group 37 Next Election: 2024
Chief Judge: Lisa T. Munyon Group 38 Next Election: 2022
Vincent Falcone Group 39 Next Election: 2026
Alicia L. Latimore Group 40 Next Election: 2026
Laura Shaffer Group 41 Next Election: 2024
Paetra T. Brownlee Group 42 Next Election: 2022
Bob LeBlanc Group 43 Next Election: 2024
Vincent S. Chiu Group 44 Next Election: 2022

 

County Court Judges – 6 Year Terms
Orange County Courthouse
425 N. Orange Ave.
Orlando, FL 32801
407-836-2050
County Judges Website
Contact Ninth Circuit
 
Eric H. Dubois Group 1 Next Election: 2022
Andrew A. Bain Group 2 Next Election: 2022
Faye L. Allen Group 3 Next Election: 2026
David P. Johnson Group 4 Next Election: 2022
Evellen Jewett Group 5 Next Election: 2022
Martha C. Adams Group 6 Next Election: 2024
Jeanette Dejuras Bigney Group 7 Next Election: 2026
Elizabeth Starr Group 8 Next Election: 2022
Wayne Shoemaker Group 9 Next Election: 2022
Tina Caraballo Group 10 Next Election: 2026
Adam McGinnis Group 11 Next Election: 2024
Michael Dean Group 12 Next Election: 2022
Andrew L. Cameron Group 13 Next Election: 2024
Amy J. Carter Group 14 Next Election: 2024
Brian F. Duckworth Group 15 Next Election: 2026
Carly S. Wish Group 16 Next Election: 2026
Elizabeth Joy Gibson Group 17 Next Election: 2022
Steve Jewett Group 18 Next Election: 2024


County Officials

Board of County Commissioners

4 year terms - nonpartisan.

Address Mailing Address
201 S. Rosalind Ave., 5th Floor P.O. Box 1393
Orlando, FL 32801 Orlando, FL 32802

Phone: 407-836-7350
Board of County Commissioners Website
 

Position/District Office Holder Next Election Website Email
County Mayor Jerry L. Demings 2022 County Mayor Website mayor@ocfl.net
District One Nicole Wilson 2024 District 1 Commissioner Website district1@ocfl.net
District Two Christine Moore* 2022 District 2 Commissioner Website district2@ocfl.net
District Three Mayra Uribe 2024 District 3 Commissioner Website district3@ocfl.net
District Four Maribel Gomez Cordero 2022 District 4 Commissioner Website district4@ocfl.net
District Five Emily Bonilla 2024 District 5 Commissioner Website district5@ocfl.net
District Six Victoria P. Siplin 2022 District 6 Commissioner Website district6@ocfl.net
*2021 Vice Mayor

Constitutional Officers

4 year terms - the next election for constitutional officers is 2024.

Clerks of the Courts  
Tiffany Moore Russell (D)  
425 N. Orange Ave. Mailing Address:
Orlando, FL 32801 P.O. Box 4994
Phone: 407-836-2060 Orlando, FL 32801
Clerk of Courts Website  
Contact Clerk's Office  
   
Comptroller  
Phil Diamond (D)  
201 S. Rosalind Ave. Mailing Address:
Orlando, FL 32801 P.O. Box 38
Phone: 407-836-5690 Orlando, FL 32802
Comptroller Website  
Contact Comptroller  
   
Property Appraiser
Amy Mercado (D)
200 S. Orange Ave., Suite 1700
Orlando, FL 32801
Phone: 407-836-5044
Property Appraiser Website
Email Property Appraiser
 
Public Defender*
Bob Wesley (D)
435 N. Orange Ave.
Orlando, FL 32801
Phone: 407-836-4800
Public Defenders Website
Email Public Defender
*Serves Orange and Osceola counties
 
Sheriff
John W. Mina (D)
2500 W. Colonial Dr.
Orlando, FL 32804
Phone: 407-254-7000
Sheriff's Office Website
Contact Sheriff's Office
 
State Attorney*  
Monique Worrell (D)  
415 N. Orange Ave. Mailing Address:
Orlando, FL 32801 P.O. Box 1673
Phone: 407-836-2400 Orlando, FL 32802
State Attorney Website  
*Serves Orange and Osceola counties
 
Supervisor of Elections  
Bill Cowles (D)  
119 W. Kaley St. Mailing Address:
Orlando, FL 32806 P.O. Box 562001
Phone: 407-836-2070 Orlando, FL  32856-2001
Fax: 407-254-6596  
Supervisor of Elections Homepage  
Contact Us Page  
   
Tax Collector
Scott Randolph (D)
200 S. Orange Ave., Suite 1500
Orlando, FL 32801
Phone: 407-836-2709
Tax Collector Website
Email Tax Collector

Soil and Water Conservation Districts

4 year terms - nonpartisan.
Orange Soil and Water Conservation District Website
Email Soil and Water Conservation Districts

District Office Holder Next Election Website
District One Nate Douglas 2024 Soil & Water Seat 1 Website
District Two Karolyn Campbell 2022 Soil & Water Seat 2 Website
District Three Raquel Lozano 2024 Soil & Water Seat 3 Website
District Four Dawn Curtis* 2022 Soil & Water Seat 4 Website
District Five Alaina Shaleen Slife 2024 Soil & Water Seat 5 Website
*2021 Chair

School Board

4 year terms - nonpartisan.

School Board Contact Information
Mailing Address
445 W. Amelia St.
Orlando, FL 32801
Phone: 407-317-3236
Orange County Public Schools Website
School Board Services Website
 
Superintendent of Schools - Appointed by school board
Barbara M Jenkins
Ronald Blocker Educational Leadership Center
445 W. Amelia St.
Orlando, FL 32801
Phone: 407-317-3209
Superintendent Website
Email Superintendent of Schools
 
School Board Chair
Next Election: 2022
Teresa Jacobs
P.O. Box 271
Orlando, FL 32802
Phone: 407-317-3236
School Board Chair Website
Email School Board Chair
 
School Board Members
District Office Holder Next Election Website Email
District One Angie Gallo 2022 School Board District 1 Website angela.gallo@ocps.net
District Two Johanna López 2022 School Board District 2 Website johanna.lopez@ocps.net
District Three Linda Kobert 2022 School Board District 3 Website Linda.Kobert@ocps.net
District Four Pam Gould* 2024 School Board District 4 Website pamela.gould@ocps.net
District Five Vicki-Elaine Felder 2024 School Board District 5 Website vicki-elaine.felder@ocps.net
District Six Karen Castor Dentel 2024 School Board District 6 Website Karen.CastorDentel@ocps.net
District Seven Melissa Byrd 2024 School Board District 7 Website melissa.byrd@ocps.net
*2020-2021 Vice Chair

Municipal Officials

Apopka

Apopka Website
4 Year Terms
City Clerk Susan Bone 407-703-1704
Deputy Victoria Parks 407-703-1704
Mayor Bryan Nelson Next Election: 2022
City Council, Seat 1 Alexander Smith Next Election: 2022
City Council, Seat 2 Diane Velazquez Next Election: 2022
City Council, Seat 3 Doug Bankson Next Election: 2024
City Council, Seat 4 Kyle Becker Next Election: 2024


Bay Lake

Bay Lake Website
City Clerk Tina Graham 407-828-2241
Mayor - elected by Council every January Todd M. Watzel Next Election: 2023
Council Member - 3 Year Term Todd M. Watzel Next Election: 2023
Council Member - 6 Year Term Andrew Nocar Next Election: 2026
Council Member - 6 Year Term Mark Krause Next Election: 2023
Council Member - 3 Year Term Jessie Mack Burns Next Election: 2023
Council Member - 3 Year Term Wendy Duncan Next Election: 2023


Belle Isle

Belle Isle Website
3 Year Terms
City Clerk Yolanda Quiceno 407-851-7730
Mayor Nick Fouraker Next Election: 2022
City Council, District 1 Ed Gold Jr. Next Election: 2023
City Council, District 2 Anthony Carugno Next Election: 2022
City Council, District 3 Karl Shuck Next Election: 2022
City Council, District 4 Mike Sims Next Election: 2022
City Council, District 5 Rick Miller Next Election: 2024
City Council, District 6 Jim Partin Next Election: 2024
City Council, District 7 Sue Nielsen Next Election: 2023


Eatonville

Eatonville Website
4 Year Terms
Town Clerk Cathleen Williams 407-623-8900
Mayor Eddie Cole Next Election: 2022
Council, Seat 1 Eddie Cole Next Election: 2022
Council, Seat 2 Theo Washington Next Election: 2022
Council, Seat 3 Rodney Daniels Next Election: 2022
Council, Seat 4 Tarus Mack Next Election: 2024
Council, Seat 5 Angie Gardner Next Election: 2024


Edgewood

Edgewood Website
3 Year Terms
City Clerk Bea Meeks 407-851-2920
Mayor John Dowless Next Election: 2022
Council President Richard Alan Horn Next Election: 2022
Council Member Ben Pierce Next Election: 2024
Council Member Lee Chotas Next Election: 2024
Council Member Susan Lomas Next Election: 2023
Council Member Chris Rader Next Election: 2023


Lake Buena Vista

Lake Buena Vista Website
City Clerk Tina Graham 407-828-2241
Mayor - elected by Council every January Renee Raper Next Election: 2023
Council Member - 3 Year Term Renee Raper Next Election: 2023
Council Member - 3 Year Term Tom Nedorost Next Election: 2023
Council Member - 3 Year Term Andrea Fay Next Election: 2023
Council Member - 6 Year Term Angie Sola Next Election: 2026
Council Member - 6 Year Term Gretchen Sterner Next Election: 2023


Maitland

Maitland Website
3 Year Terms
City Clerk Maria Waldrop 407-539-6219
Mayor John Lowndes Next Election: 2024
Council, Seat 1 Mike Thomas Next Election: 2022
Council, Seat 2 Vance Guthrie Next Election: 2023
Council, Seat 3 Michael Wilde Next Election: 2022
Council, Seat 4 Lindsay R. Hall Harrison Next Election: 2023


Oakland

Oakland Website
4 Year Terms
Town Clerk Elise Hui 407-656-1117
Mayor Kathy Stark Next Election: 2024
Council, Seat 1 Rick Polland Next Election: 2022
Council, Seat 2 Michael F. Satterfield Next Election: 2024
Council, Seat 3 Salvador Ramos Next Election: 2024
Council, Seat 4 Joseph McMullen Next Election: 2022


Ocoee

Ocoee Website
3 Year Terms
City Clerk Melanie Sibbitt 407-905-3105
Mayor Rusty Johnson Next Election: 2022
City Commissioner, District 1 Larry Brinson Sr. Next Election: 2022
City Commissioner, District 2 Rosemary Wilsen Next Election: 2024
City Commissioner, District 3 Richard Firstner Next Election: 2022
City Commissioner, District 4 George Oliver III Next Election: 2024


Orlando

Orlando Website
4 Year Terms
City Clerk Stephanie Herdocia 407-246-2251
Mayor Buddy Dyer Next Election: 2023
City Commissioner, District 1 Jim Gray Next Election: 2021
City Commissioner, District 2 Antonio "Tony" Ortiz Next Election: 2023
City Commissioner, District 3 Robert Stuart Next Election: 2021
City Commissioner, District 4 Patty Sheehan Next Election: 2023
City Commissioner, District 5 Regina I. Hill Next Election: 2021
City Commissioner, District 6 Bakari F. Burns Next Election: 2023


Windermere

Windermere Website
2 Year Terms
Town Clerk Dorothy Burkhalter 407-876-2563
Mayor Jim O’Brien Next Election: 2022
Council Member Mandy David Next Election: 2023
Council Member Loren "Andy" Williams Next Election: 2022
Council Member Anthony Davit Next Election: 2023
Council Member Chris Sapp Next Election: 2022
Council Member Bill Martini Next Election: 2023


Winter Garden

Winter Garden Website
3 Year Terms
City Clerk Angee Grimmage 407-656-411 ext. 2297
Mayor John Rees Next Election: 2023
City Commissioner, District 1 Lisa Bennett Next Election: 2023
City Commissioner, District 2 Ron Mueller Next Election: 2024
City Commissioner, District 3 Mark A. Maciel Next Election: 2024
City Commissioner, District 4 Colin Sharman Next Election: 2024


Winter Park

Winter Park Website
3 Year Terms
City Clerk Rene S. Cranis 407-599-3277
Mayor Phil Anderson Next Election: 2024
City Commissioner, Seat 1 Marty Sullivan Next Election: 2023
City Commissioner, Seat 2 Sheila DeCiccio Next Election: 2023
City Commissioner, Seat 3 Carolyn Cooper Next Election: 2022
City Commissioner, Seat 4 Todd Weaver Next Election: 2022